SIKÇA SORULAN SORULAR

Çin’den yapacağınız ithalat ve Çin’e yapacağınız seyahatlarda aklınıza takılabilecek soruları sizler için sıraladık.

1- Çin malı neden hep kalitesiz oluyor? Çin malları gerçekten kalitesiz mi?
Çin mallarının hepsi kalitesiz değildir. Dünyanın en kaliteli malları da hali hazırda Çin’de üretilmektedir. Fakat bazı ithalatçılarımızın daha fazla kar amacı güderek en ucuz ve kalitede olan malları tercih etmesi, standardı düşürmesi sebebiyle böyle bir intiba oluşmuştur.

2- Çinli firmalarla nasıl pazarlık yapılmalıdır?

Pazarlığa oturmadan önce ürün maliyetinizi hesaplayıp hedef fiyatınızı belirleyiniz. Bazı fabrikalarda farklı kalitede ürün çeşitlerini bulmak mümkündür. Size hitap eden olabilecek en iyi kalite ve ve fiyat seviyesinde bulunan ürün üzerinden pazarlığınızı yapabilirsiniz. Yanınızda Çin iş kültürünü yakından tanıyan, iyi derecede Çince bilen birinin olması da pazarlığın verimini olumlu yönde etkileyecektir.

3- Çin ziyaretlerinizde yemek yeme sorun teşkil eder mi?
Eğer yemek konusunda bazı tercih ve öncelikleriniz varsa; Çin’de yemek yemek ilk aşamada sizin için sorun olabilir. Çin’in büyük metropol ve şehirlerinde bulunan Türk restaurant ve lokantalarının yanısıra diğer dünya ülke mutfaklarını da tercih edebilirisiniz. Yemek konusunda daha seçici olan iş adamlarımızdansanız gelirken yanınızda konserve yiyecek, peynir, zeytin vb gıdalar getirebilirsiniz.

4- Çinli firmalar hangi ödeme şekliyle çalışılar?
Bu firmaya ve sektöre göre değişkenlik gösterse de, Çinli firmaların geneli %30 peşin, %70 de yükleme öncesi ödeme usulüyle çalışmaktadırlar.

5- Malımızı kendi marka ve logomuzla Çin’de ürettirebilmemiz mümkün müdür?
Ürün miktarı ve maliyetiyle de ilgili olarak, üreticiyle anlaşmanız halinde kendi marka ve logonuzun üzerinde basılı olduğu ürünleri ürettirmeniz mümkündür.

6- Çin’deki her üretici firma ihracat yetkisine sahip midir ve doğrudan ihracat yapabilirler mi?
Büyük ölçekli firmaların dışında kalan firmaların çoğu ihracat yetkisine sahip olmayabilirler. Kendilerince de bazı gerekçeleri vardır. Bunlar da genellikle dış ticaret presedürleriyle uğraşmayıp daha çok üretime yoğunlaşmak istediklerinden veya dış ticaret konusunda çok fazla bilgi sahibi olmadıklarından kaynaklanabilir. Bu yüzden bu dış ticaret işlerini aracı ihracat firmalarına yaptırmaktadırlar.

7- Çin’de firma güvenirliğinden nasıl emin olabilirim?
İnternet üzerinden çin ithalat firma araştırması yaparken firma güvenirliğinden emin olmak oldukça güçtür. Alibaba, Made in China ve benzeri B2B sitelerinde birçok üretici görüntüsünde aracı firma ve sahtekarlar bulunmaktadır. Bunların birçoğu da Golden üyelik almış şahıslar olabilmektedir. Ekibimiz bu deneyimi geçmişte pek çok kez yaşamıştır. B2B sitesinden profile baktığınızda çok büyük bir üretici olarak görünebilliyorlar, zaten o izlenimi kasıtlı olarak veriyorlar. Ama ilgili firmayı ziyaret etmek istediğimizde ortada ne ilgili fabrikayı bulabiliyoruz ne de şahsı. Yada daha iyi bir olasıkla başkasının fabrikasını kendisinin fabrikasıymış gibi gösteriyorlar. Bu yüzden firma güvenirliğinden emin olmak için ya Çin’e gelip firmayı kendiniz ziyaret etme ve kontrol etme durumundasınız. Yada Çin’deki temsilcisinizin veya danışmanınızın sizin adına firmayı kontrol etmeli. Çince tercümanlık ve ithalat danışmanlık talepleriniz için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Bizimle iletişime geçmek için tıklayınız; Çince Tercüman İletişim.

8- İnglizce bilmek Çinlilerle anlaşmak için yeterli midir?
Çin’e yapacağınız iş seyahatlerinde sadece ingilizce yeterli olmayabiliyor. Her ne kadar Çin ihracat firmalarının ihracat departmanlarında ingilizce bilen eleman bulunabiliyorsa da, bazılarının yeterli olmayan ingilizce seviyelerinden ötürü iletişim sorunları yaşanabiliyor, bunlar da yapacak olduğunuz anlaşmada, yaptığınız ticarette çok can alıcı noktaları olumsuz ve kötü yönde etkileyebiliyor. İş anlaşmalarının yanısıra, herkesin iyi derecede ingilizce bilmemesi sebebiyle Çin içerisinde seyahat etme, konaklama, yemek yeme gibi çok ihtiyari basit ihtiyaçlarınızı gidermede bile dil kaynaklı sorunlar yaşabiliyorsunuz. Çin seyatlarinizde bizden çince tercümanlık ve ithalat danışmanlık hizmeti alabilirsiniz. Ekibimizi daha yakından tanımak ve hakkımızda daha fazla bilgi sahibi olmak için tıklayınız; Çince Tercümanım Hakkında.

9- İstediğim kalitede ve zamanda ürünümü nasıl ithal edebilirim?
Çin’den ithalat yaparken istediğiniz kalitede ve istediğiniz zamanda malınızı temin etmek istiyor ve devamlı bir şekilde kalite ve termin standartlarını yukarıda tutmak istiyorsanız ilk başta sözleşme ve anlaşmanızı iyi bir şekilde yapmanızı ve gerek ürün kontrollerinde gerekse ithalatın diğer önemli aşamalarında süreci titizlikle takip etmenizi öneririz. Çin’den yapacağınız ithalatlar için size danışmanlık hizmeti verebiliriz. Hizmetlerimiz için tıklayınız; Çin İthalat Hizmetleri.

10- Çin’de her malı her yerde bulabilir ve üretimini yaptırabilir miyim?
Çin’de her malı her yerde bulabilirsiniz veya alımını yaptırabilirsiniz. Fakat Çin’de üreticiler farklı sektörlere göre genellikle Çin’in değişik bölgelerinde sektörel olarak toplanmış ve yerleşik durumdadır. Daha ayrıntılı bilgi ve destek için bizimle iletişime geçebilirsiniz. İletişim bilgilerimiz için tıklayınız; Çin İthalat İletişim.

Saygılarımızla,
Çince Tercümanım Ekibi
International Import & Export Experts

S.S.S., 10.0 out of 10 based on 1 rating